Instrukcje bezpieczeństwa i higieny pracy należą do podstawowego pakietu zarządzania bezpieczeństwem w zakładzie pracy. Bez udostępnienia tego skutecznego elementu przemawiającego do pracownika, prawdopodobieństwo popełniania pomyłek przez pracownika, zaistnienia zdarzeń potencjalnie wypadkowych wzrosłaby, a nawet można pokusić się o stwierdzenie, iż brak instrukcji może wpłynąć w znaczny sposób na wzrost wypadkowości w zakładzie, firmie, warsztacie..
Instrukcja BHP powinna zawierać informacje dotyczące:
Nie istnieje jeden, ogólny wzorzec tworzenia instrukcji BHP. Muszą one zawierać wszystkie określone prawem elementy – te, które wymieniono powyżej. Powinny również:
Kto przygotowuje instrukcje BHP?
Zgodnie z obowiązującą ustawą, pracodawca nie ma obowiązku sporządzenia instrukcji. Musi jednak dopilnować jej poprawności oraz ją zaopiniować. Z uwagi na to, że instrukcja BHP jest dokumentem specjalistycznym, do którego sporządzenia potrzebna jest bogata wiedza oraz praktyka, warto powierzyć jej sporządzenie profesjonalistom. Może ją stworzyć np. kierownik danego działu firmy – znający dokładnie stosowane w nim urządzenia i zagrożenia z tego wynikające, lub też firma zewnętrzna, która specjalizuje się w tworzeniu instrukcji BHP.
Podkreślić warto, że kodeks pracy zaleca skonsultowanie instrukcji BHP nie tylko z kierownictwem, ale także z pracownikami – tak, by stworzony zestaw reguł był jak najbardziej pragmatyczny. Dlatego też, każda instrukcja powstawać musi z myślą o konkretnym zakładzie oraz stanowisku pracy.
Podstawa prawna
Podstawa prawna mówiąca o obowiązku posiadania w zakładzie instrukcji, zasadach tworzenia, zagadnieniach, jakie powinny być ujęte w instrukcji to:
Serdecznie zapraszamy do współpracy.
Biuro
e-mail: biuro@cst.olsztyn.pl
Główny Specjalista ds. BHP i P.Poż.
Michał Rudziński
e-mail: m.rudzinski@cst.olsztyn.pl
Tel.: +48 733-931-130