Zgodnie z obowiązującymi postanowieniami Kodeksu Pracy, pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom bezpieczeństwo i ochronę ich zdrowia w każdym aspekcie związanym z pracą. Gdy brak jest możliwości zapobiegania ryzyku u źródła, pracodawca powinien dążyć m.in. do stosowania nowych rozwiązań technicznych lub bezpiecznej organizacji pracy, a gdy jest to niemożliwe – nadawać priorytet środkom ochrony zbiorowej przed środkami ochrony indywidualnej.
Środki ochrony indywidualnej są, zatem ostatecznym elementem programu redukcji ryzyka zawodowego. W związku z tym powinny zostać właściwie dobrane do poziomu zagrożeń występujących na poszczególnych stanowiskach pracy, gdyż w praktyce stanowią „ostatnią linię ochrony” i muszą być niezawodne.
Efektywna ochrona pracowników przed zagrożeniami będzie zapewniona jedynie wtedy, gdy środki ochrony indywidualnej oraz stosowana odzież ochronna są odpowiednie do wykonywanej pracy, poddawane odpowiedniej konserwacji i użytkowane przez pracowników przeszkolonych w tym zakresie.
Dobór odpowiednich środków ochrony indywidualnej uzależniony jest od wielu czynników. Przy doborze odpowiednich akcesoriów należy zwrócić uwagę na elementy takie, jak:
Zasady doboru i użytkowania środków ochrony indywidualnej określają:
Z tego względu, dokument taki przygotowany powinien być przez specjalistę, który dobrze zna i rozumie specyfikę pracy na danym stanowisku, jego wymagania funkcjonalne oraz związane z nim zagrożenia. Opis wymaganego stroju, obuwia oraz środków ochrony indywidualnej zaś musi się znaleźć w instrukcji BHP.
Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszych usług.
Biuro
e-mail: biuro@cst.olsztyn.pl
Główny Specjalista ds. BHP i P.Poż.
Michał Rudziński
e-mail: m.rudzinski@cst.olsztyn.pl
Tel.: +48 733-931-130